ایران دومین تیم باتجربه گروه F با کاپیتانی خاص!/ دروازه، پاشنه آشیل تیم ملی می‌شود؟

 


 با نزدیک شدن به این رقابت‌ها رسانه‌های مختلف جهان از دریچه‌های مختلف به جام جهانی نگریسته و سعی می‌کنند زوایای پنهان مسابقات را برای مخاطبان خود پوشش داده تا هیچ نکته‌ای مرتبط به جام جهانی از پنهان نماند، البته پرداختن به مسائل آماری این رقابت‌ها نیز همواره برای مخاطبان جذاب بوده، ضمن اینکه می‌توان برخی نکات فنی را از آن استخراج کرد.


رقابت‌های جام جهانی 2014 برزیل از 6 روز دیگر آغاز می‌شود و تیم ملی کشورمان در چهارمین حضور خود در ادوار این رقابت‌ها باید در گروه F رقابت‌ها به مصاف تیم‌های نیجریه، آرژانتین و بوسنی و هرزگوین برود.

بر همین اساس در مطلبی قصد داریم تیم‌های حاضر در گروه F رقابت‌ها را از لحاظ تجربه تیمی (میانگین تعداد بازی ملی 23 بازیکن معرفی شده برای جام جهانی 2014) مورد ارزیابی قرار دهیم تا در نهایت مشخص شود کدام تیم‌ها از این لحاظ باتجربه‌ و کم‌تجربه‌تر هستند.

**تیم ملی ایران:

23 بازیکن تیم ملی ایران که برای حضور در جام جهانی معرفی شده‌اند در مجموع 687 بازی ملی در کارنامه خود دارند که این تعداد بازی ملی برای تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل، میانگین بازی ملی 29،86 را به ثبت می‌رساند.

در تیم ملی ایران جواد نکونام با 139 بازی ملی بیشترین بازی ملی را انجام داده و جالب اینکه در صورتی که این بازیکن بتواند 11 بار دیگر پیراهن تیم ملی را در دیدارهای رسمی بر تن کند، رکورد 149 بازی ملی علی دایی را شکسته و با 150 بازی ملی از این لحاظ رکورددار فوتبال ایران خواهد شد.

پس از نکونام، سیدجلال حسینی و آندرانیک تیموریان به ترتیب با 84 و 78 بازی ملی در رده‌های بعدی قرار دارند.

در ترکیب تیم ملی تنها چهار بازیکن تعداد بازی ملی بیشتر از 50 دیدار را در کارنامه دارند، هرچند خسرو حیدری و مسعود شجاعی نیز در مرز 50 بازی ملی قرار دارند.

از سوی دیگر دنیل داوری و بختیار رحمانی با 4 بازی ملی از این لحاظ در بین کم‌تجربه ترین بازیکنان ایران قرار دارند، ضمن اینکه هفت بازیکن تیم ملی کمتر از 10 بار تجربه پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارند.

نکته قابل توجه اینکه 20 بازیکن تیم ملی (به جز دروازه‌بان‌ها) در مجموع 85 گل برای این تیم به ثمر رسانده‌اند که میانگین 4،25 برای تیم ملی ایران از این لحاظ به ثبت رسیده است.

جواد نکونام در این زمینه هم با 37 گل زده رکورددار بازیکنان تیم ملی در جام جهانی 2014 برزیل است و کریم انصاری‌فرد و قوچان‌نژاد با 9 گل در رده‌های بعدی قرار دارند.

اما نکته نگران‌کننده در بین بازی‌های ملی شاگردان کی‌روش می‌توان به تعداد کم بازی‌های ملی دروازه‌بان‌ها اشاره کرد، به طوری که هر سه دروازه‌بان ایران در مجموع 19 بار پیراهن تیم ملی را پوشیده‌اند و شاید همین مورد و عدم وجود دروازه‌بان باتجربه بتواند پاشنه آشیل تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل شود.

بیشتر بازیکنان باتجربه تیم ملی در خط هافبک قرار دارند.


به این ترتیب جواد نکونام در بین چهار تیم گروه F تنها بازیکنی است که از لحاظ بازی ملی در باشگاه 100 تایی‌ها قرار دارد تا از این لحاظ در بین چهار تیم فوق، کاپیتانی خاص باشد.